top of page
Poza scriitoruluiVocea Banatului

Preliminariile Euro 2024: Primul meci, prima surpriză în grupa României. Ce a făcut Elveția

Actualizată în: 21 mai

Elveția a zburdat în fața Belarusului în meciul de deschidere al preliminariilor pentru Euro 2024 și și-a respectat statutul de favorită la calificarea de pe primul loc în Grupa I. În schimb, Israel, contracandidata ”tricolorilor” pentru locul doi, s-a împiedicat acasă de Kosovo.

Elvețienii s-au impus fără emoții cu Belarus.

Elvețianul Renato Steffen (31 de ani) a reușit cel mai rapid hattrick din istoria naționalei helvete, în prima repriză cu Belarus, duel contând pentru preliminariile Euro 2024. Extrema stângă de la Lugano a reușit pe stadionul Karadorde din Novi Sad trei goluri, în minutele 4, 17 și 29. Pentru elvețieni au mai punctat Xhaka (62) și Amdouni (65).

Israel s-a împiedicat de Kosovo sau altfel spus, ex-iugoslavii s-au înscris și ei în cursa pentru poziția secundă din Grupa I, calificantă la Euro 2024 din Germania. Meciul direct al rivalelor „tricolorilor” a oferit o primă repriză spectaculoasă.

Kosovo, debut cu dreptul în preliminariile Euro 2024.

Tabela s-a schimbat prima dată după o gafă în lanț a gazdelor (36), când Eli Dasa a deviat mingea în propria plasă: 0-1. Peretz a egalat în minutul 56, însă israelienii nu au reușit și golul victoriei.