top of page
Poza scriitoruluiVocea Banatului

Gabriela Ruse a debutat cu o victorie în calificări la Monterrey (WTA)

Jucătoarea româncă de tenis Gabriela Ruse a debutat cu o victorie în calificările pentru tabloul principal de simplu al turneului WTA 250 de la Monterrey (Mexic).

În cadrul turneului de la Monterrey, dotat cu premii totale de 259.303 dolari, românca a trecut în 3 seturi, scor 6-7 (4/7), 6-0, 6-2 de elveţianca Simona Waltert, potrivit Agerpres.

Gabriela Ruse a condus primul set cu scorul de 4-1 și 5-3, însă adversara sa a revenit în joc și a câștigat primul set la tiebreak. Celelalte două seturi au fost adjudecate de româncă fără emoții. Ruse s-a impus la capătul unui meci care a durat două ore și 25 de minute.

Este a doua victorie a Gabrielei Ruse în fața elvețiencei Simona Waltert (22 de ani, 124 WTA).

Românca şi-a asigurat un cec de 2.075 şi 12 puncte WTA, iar în finala calificărilor o va întâlni pe cehoaica Jesika Maleckova (28 ani, 358 WTA).

Sursa: adevarul.ro

Sursa foto: Facebook Gabriela Ruse