top of page
Poza scriitoruluiVocea Banatului

Djokovic, în semifinalele de la Australian Open: Doar certificatul de vaccinare îl mai poate opri!

La un an după ce a fost expulzat din Australia, pe motiv că e nevaccinat, acum Novak Djokovic (Serbia, 35 de ani, 5 ATP), face spectacol în primul Grand Slam al anului într-un picior. Chiar și așa, cu probleme medicale, fostul lider mondial e de neoprit.

Ieri, în ultimul sfert de finală, Nole a dat de pământ cu rusul Andrey Rublev (25 de ani, 6 ATP). A fost 6-1, 6-2, 6-4 pentru Djokovic, după un meci de 2 ore și 5 minute. Grație acestui rezultat, campionul sârb a ajuns la un bilanț fantastic în 2023: 10 meciuri, 10 victorii. Primele cinci partide câștigate i-au adus titlul, la Adelaide, iar restul l-au propulsat în semifinalele de la Australian Open 2023, iar de acum, pare că Djokovic mai poate fi oprit doar de lipsa certificatului de vaccinare! Pentru că, de fiecare dată când a atins careul de ași la Melbourne, în precedentele nouă ocazii, Nole a și câștigat trofeul, în 2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2019, 2020 și 2021. Acum, între Novak și un loc în finală stă americanul Tommy Paul (35 ATP).