top of page
Poza scriitoruluiVocea Banatului

CFR Cluj învinge fără emoții Chindia și rămâne la patru puncte în spatele liderului, în Superligă

CFR Cluj a învins cu scorul de 2-0 Chindia Târgoviște, într-o nouă rundă din Superliga de fotbal, iar formația antrenată de Dan Petrescu rămâne la patru puncte în spatele liderului.

CFR Cluj a obținut a patra victorie consecutivă în prima ligă după golurile marcate de Kolinger, în minutul 17 și de Manea, din penalty, în minutul 80.

Dan Petrescu s-a așteptat la o partidă dificilă în fața lui Toni Petrea și a declarat că a pregătit extrem de bine acest meci, pe care a reușit să îl câștige fără să primească gol.

„Vă dați seama că știu tot despre ei. Știu ce parcurs au avut, mai ales cu Toni Petrea. Au 8 meciuri în Liga 1, 5 victorii și 3 egaluri. Parcurs de echipă campioană. Parcă a găsit o baghetă magică și i-a transformat, pentru că jucători nu a adus. Înainte au avut 7 înfrângeri și 3 egaluri. E cea mai în formă echipă din campionat. Cred că cei de la Chindia, chiar dacă nu o spun, au și aspirații de play-off”, a spus Dan Petrescu, înaintea întâlnirii.

Ardelenii se deplasează la Botoșani etapa viitoare, în timp ce Chindia Târgoviște primește vizita formației FCSB.

Echipele de start:

CFR Cluj: Scuffet – Manea, Kolinger, Burcă, Camora – Deac, Cvek, Boateng – Yeboah, Janga, Petrila.

Chindia Târgoviște: Căbuz – Căpușă, Celea, Orozco, Ioniță – Vorobjovas, Passaglia – Neguț, Popadiuc, Dumitrașcu – Popa.

Sursa: adevarul.ro

Sursa foto: Facebook Fotbal Club CFR 1907 CLUJ